By | 25 marca 2018

Niedziela Palmowa – 25 marca 2018 r.

1. Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Przeżyjmy go jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez czynny udział w bogatej liturgii.

2. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej parafii o godzinie 18,00. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny.

3. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Męki Pańskiej o godzinie 18,00, a za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. W Wielki Piątek Droga Krzyżowa o godz. 8 i 17. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego.

4. W Wielkim Tygodniu spowiadamy: w poniedziałek i wtorek podczas wszystkich mszy rano i wieczorem od 1700; w środę od 16,00 do 21,00. W Wielki Czwartek i w Wielki Piątek spowiadamy 630 – 800, zaś wieczorem przed liturgią 17-18, w Wielka Sobotę od 8-14. Podczas liturgii W. Piątku i Wigilii Paschalnej w sobotę spowiedzi nie będzie.

5. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Błogosławieństwo pokarmów od 8 do 16. W domach poświęcenie pokarmów będzie w godz. 9-11. Zgłoszenia święcenia pokarmów w domach można dokonać w kancelarii lub w zakrystii do W. Piątku włącznie.

6. W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich Parafian zachęcam do licznego udziału. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godzinie 20,00 (prosimy o przyniesienie świec).

7. Procesja rezurekcyjna w Niedzielę Wielkanocną o godz. 6,00.

8. Ministranci rozprowadzają dzisiaj, przed każdą mszą św., gałązki palmowe, z których ofiary będą przeznaczone na dofinansowanie Liturgicznej Służby Ołtarza.

9.. Zachęcamy do kupowania i lektury tygodników katolickich, które można nabyć przed kościołem.