14Wrz/16
img357

PODWYŻSZENIE KRZYŻA ŚWIĘTEGO

Święto Podwyższenia Krzyża obchodzi Kościół katolicki 14 września. Wiąże się ono z odnalezieniem drzewa krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus a także wyraża głęboki sens krzyża w życiu chrześcijanina. Istotą święta jest ukazanie tajemnicy Krzyża jako ceny zbawienia człowieka.
Początki święta związane są z odnalezieniem przez św. Helenę relikwii krzyża na początku IV wieku i poświęceniem w Jerozolimie bazyliki ku jego czci w 335 r. Na pamiątkę, tego wydarzenia, ostatecznie 14 września, w Kościele obchodzi się uroczystość Podwyższenia Krzyża świętego. Continue reading

08Wrz/16
15b

Uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

8 września obchodzimy uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Kościół bardzo rzadko czci narodzenie świętych. Liturgicznie obchodzimy urodziny tylko w trzech przypadkach: narodzenie Jezusa – 25 grudnia, narodzenie Jana Chrzciciela – 24 czerwca i narodzenie Najświętszej Maryi panny – 8 września.

W dniu urodzin składa się życzenia, kroi się urodzinowego torta, wspomina przeżyte lata. I rzeczą normalna byłoby usłyszeć w  czytaniach coś na temat Maryi. Tymczasem słyszymy długą litanie nazwisk, które nic nam specjalnie nie mówią, aby na końcu usłyszeć w końcu imię Maryi jako matki Jezusa, naszego Zbawiciela: Rodowód Jezusa Chrystusa, syna Dawida, syna Abrahama (albo w wersji skróconej, z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak).

Continue reading

26Sie/16
noname

MATKA BOSKA CZĘSTOCHOWSKA

(Czyż) to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? (J 2,4).

Istnieją w Piśmie Świętym trudne miejsca, które nas niepokoją czy wręcz rażą. Zacytowany zwrot Pana Jezusa do Matki do takich trudnych miejsc należy. Do Biblii Tysiąclecia, a przez nią do lekcjonarza, trafiło takie sformułowanie, które jest próbą wytłumaczenia zgrzytu, jaki się pojawia w brzmieniu tego zdania. Dosłownie brzmi ono: „co Mnie i Tobie” (ti emoi kai soi). Jest to wyrażenie idiomatyczne i oznacza mniej więcej: „daj mi spokój”. W Ewangeliach powtarza się ono w spotkaniach Pana Jezusa ze złymi duchami. One mówią do Niego: „co nam i Tobie” (ti hemin kai soi), co Biblia Tysiąclecia tłumaczy: Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? (Mk 1,24). Ten idiom wyraża separację pomiędzy partnerami rozmowy. W Starym Testamencie takiego idiomu użył Dawid w stosunku do Joaba i Abiszaja: Co jest między mną a wami, synowie Serui (2 Sm 19,23). I tutaj także chodzi Dawidowi o odcięcie się od ich postępowania.

Continue reading

29Cze/16
pawel1

Św. Apostołów Piotra i Pawła

Odłożono dla mnie wieniec sprawiedliwości,
który mi w owym dniu odda Pan… a nie tylko mnie, ale i wszystkim, którzy umiłowali pojawienie się Jego. (2 Tm 4,8)

Od samego początku działalności publicznej celem Jezusa było gromadzić w jedno rozproszone dzieci Boże.
Piotr i Paweł, których uroczystość dzisiaj obchodzimy, zostali powołani przez Jezusa do konkretnych zadań w Kościele i oddali swoje życie na świadectwo dla Jezusa. Ich wiara i oddanie Chrystusowi sprawiły, że nawet ich śmierć przyczyniła się do rozpowszechniania Jezusowego przesłania jedności i zbawienia.

Continue reading

19Cze/16
luxtorpeda

Tydzień Antoniański – 19 czerwca (niedziela)

Plac Kościuszki – scena
20.00-22.00 – Koncert Uwielbienia – The Best Of Piotr Rubik

Wydarzenia towarzyszące
8.00 – Historyczny rajd TUTW (Tomaszowski Uniwersytet Trzeciego Wieku)
14.00-19.00 – Familijny Festyn Antoniański (Kościół św. Antoniego)
17.00-18.30 – Koncert Zespołu Luxtorpeda ul. POW
14.00-19.00 – Wystawa poplenerowa  VII Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego w Małczu (Plac Kościuszki)

13Cze/16
antoni_p2

Tydzień Antoniański – 14 czerwca (wtorek)

Plac Kościuszki – scena

16.00-16.30 – Blok artystyczny Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Tadeusza Kościuszki

16.30-18.00 –  Blok artystyczny Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 (Szkoła Podstawowa nr 14, Przedszkole nr 2 im. Marii Kownackiej i Przedszkole nr 11)

18.00-18.25 – Blok artystyczny Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. Stanisława Wyspiańskiego

18.25-19.10 – Blok artystyczny Zespołu Placówek Wychowania Pozaszkolnego (MDK)

19.10-19.40 – Blok artystyczny Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8 im. Stanisława Chojnowskiego

19.40-20.05 – Blok artystyczny Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej

Continue reading