24Mar/16
wielki_czwartek2

WIELKI CZWARTEK

Jeśli Cię nie umyję, nie będziesz miał udziału ze mną (J 13,8)

Jak trudno jest pozwolić komuś na zrobienie nam czegoś, co potrafimy zrobić sami! Jak wielu z nas żachnęłoby się na myśl, że ktokolwiek miałby umyć nam nogi – nie mówiąc już o Synu Bożym! Mimo to Jezus wybrał ten właśnie prosty gest dla wyrażenia miłości, jaką nas obdarzył.

Nasze trudności z przyjęciem aż takiego uniżenia się Jezusa wobec nas często biorą się stąd, że nie doceniamy, jak wielkim skarbem jesteśmy w Jego oczach. Dlatego w czasie, który jeszcze dzieli nas od Wielkanocy, spróbujmy zastanowić się nad ta sprawą. Rozpoczynająca się dziś celebracja Triduum Paschalnego daje nam liczne okazje, by poznać miłość Jezusa, osobiście jej doświadczyć, a przez to przybliżyć się do Boga.

24Mar/16
tridum_paschalne2

Triduum Paschalne

Triduum Paschalne stanowi centrum życia liturgicznego Kościoła. Zatem powinno odgrywać ważną rolę w życiu duchowym każdego z nas, katolika. Po sześciu tygodniach przygotowania przez Wielki Post (nabożeństwa Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali), rozpoczyna się dla nas przeżywanie w znakach liturgicznych największych Tajemnic naszego Zbawienia. Prześledzimy teraz krótko znaki, które stawia nam Kościół, aby móc je owocniej przeżyć.

20Mar/16
85724-niedzielapalmowa

Niedziela Palmowa – ogłoszenia

• Już tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. O godz.16,00 rozpocznie się w kościele św. Jadwigi – Marsz dla Jezusa a zakończy się w kościele MB Królowej Polski.
  • Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez czynny udział w bogatej liturgii.

20Mar/16
pobrane

Niedziela Palmowa

Zamknij na chwilę oczy i wyobraź sobie Ogród Oliwny. Kiedy wchodzi tam Judasz  ze zgrają strażników, spójrz  w  oczy Jezusa. Patrzy na Judasza z taką miłością! Za chwilę zostaje pojmany, związany, opuszczony przez swoich przyjaciół. Strażnicy prowadzą Go przed arcykapłana, gdzie jest bity pięściami, opluwany i policzkowany. Spójrz Mu w oczy jeszcze raz. Można by się spodziewać, że teraz już zobaczysz w nich nienawiść lub co najmniej gniew. Ale nie, wciąż jest tam miłość – i to coraz bardziej zdeterminowana.

19Mar/16
2012_Sw_Jozef_Oblubieniec_NMP2

Świętego Józefa, Oblubieńca NMP Mt 1,16.18-21.24a

Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił Anioł Pański (Mt 1,24)

W świecie, w którym tak wielu powtarza: „Bądź wola moja”, Święty Józef  jest krzepiącym przykładem człowieka mówiącego Bogu: ‘Bądź wola Twoja”.
„Tak” Józefa, podobnie jak wcześniejsze „tak” jego wiernej Oblubienicy, Maryi, miało ogromne znaczenie dla realizacji bożego planu. Fakt, że nie bacząc na swoją reputację, oddał swoje życie na służbę Bożym zamiarom, jest dla nas błogosławieństwem aż po dzień dzisiejszy.